Čo vás v tomto roku čaká?
 

Prihlásenie

Čtvrtek, 12 Duben 2012 21:09

Ohlásenie drobnej stavby - oplotenie pozemku

Napsal  My dvaja
Hodnocení článku
(23 hlasy)

Na jeseň roku 2009 ma chytila stavebná horúčka a tak som hľadal čo by som mohol začať budovať skôr ako vybavím stavebné povolenie na dom. Tak ma napadol plot.

 
Plot som si vymyslel z troch druhov oplotenia. Vpredu nejaká klasika, múrik s kovaným plotom a vstupná brána, na bočných stranách chcem murovaný plot a v záhrade klasické pletivo na betónovom základe. Bočný murovaný plot chcem hlavne kvôli tomu, že pozemok je na otvorenom priestranstve a dosť tam zo severu fučí. Plot aspoň trocha ochráni dom pred energetickými stratami. Keďže murovaný plot by dosť zavadzal pri budúcej výstavbe rozhodol som sa na jeseň spraviť aspoň pletivový plot v záhrade ktorý bude zároveň tvoriť sklad stavebného materiálu.

Ako som následne zistil, vybudovanie oplotenia podlieha ohlasovacej povinnosti nakoľko sa jedná o drobnú stavbu. Drobná stavba je v odseku 6) § 139b stavebného zákona definovaná ako

Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu

Na svojom pozemku som nemal však hlavnú stavbu a preto som bol znepokojený ale nasledujúci odsek 7) § 139b stavebného zákona to pekne upresňuje

(7) Za drobné stavby sa považujú aj
b) oplotenie,

Po tomto zistení moje kroky viedli na internetovú stránku mesta kde som si stiahol tlačivo na ohlásenie drobnej stavby. Z neho som sa dozvedel že pri podávaní žiadosti potrebujem doložiť nasledujúce doklady:

-2x jednoduchý situačný náčrt podľa katastrálnej mapy evidencie nehnuteľností s vyznačením umiestnenia stavby a hraníc medzi susednými pozemkami s polohou stavieb na nich .
-vyjadrenia vlastníkov susedných nehnuteľností podľa bodu VII.
-2x jednoduchý pôdorys, rez a technický popis drobnej stavby podpísaný kvalifik. osobou
-vyhlásenie kvalifikovanej osoby /stav. technik min. 3 roky prax/, že bude zabezpečovať vedenie a uskutočňovanie drobnej stavby, ak sa táto realizuje svojpomocne


Nasledovala návšteva projektantky, ktorá nám robila osadenie domu na pozemok aby mi zakreslila aj oplotenie pozemku. V postate to boli prekopírované vzory 3 druhou oplotenia, ktoré predpokladám, že projektantka používa častejšie, iba oplotenie znázornila na situácii osadenia domu s použitím rozmerov mojej parcely. Rovnako mi doložila aj potvrdenie, že bude vykonávať stavebný dozor spolu s kópiou osvedčenia, že môže vykonávať stavebný dozor. Táto záležitosť trvala cca 3 dni a stála ma 25 EUR.

Potom som si doma napísal jednoduchý súhlas s tým, že sused súhlasí s oplotením podľa dokumentácie, ktoré spravím na vlastné náklady, celé na svojom pozemku teda nie 1/2 na mojej a druhú na jeho strane.

Keďže vedľajší širší pozemok zo severozápadu patrí susedovi a jeho trom deťom našiel som si adresy a išiel som za nimi. Najskôr priamo k susedovi ktorý tam aj býva. Dal som mu tlačivo ukázal projekt a on prisľúbil, že to podpíše a dá to podpísať aj deťom.

Po týždni som sa zastavil u suseda a pýtal som sa na podpisy, vraj ešte spolu neboli a on im to musí vysvetliť a mám ešte čakať. Ďalší týždeň som šiel znova za susedom keď ma zbadal okamžite začal na mňa vykrikovať na celú ulicu, že idem robiť podvody a robím si čo chcem. Keď som nechápal o čo mu ide vysvitlo, že podľa jeho názoru mám zle vymeraný pozemok. Toto tvrdenie sa ťažko vyvracia. Informoval som ho, že to meral nezávislý geodet ktorého som našiel na internete ako prvého, bol z vedľajšieho mesta a ten ručí za to, že je to dobre vymerané. No sused cca 75 ročný si stále tvrdil, že je to vymerané zle.

Vysvetľoval som mu, zatiaľ stále v klude aj keď on na mňa kričal a nadával mi do podvodníkov, že teraz sú údaje o výmere uložené na katastri a že geodet si len vyzdvihne GPS súradnice a pomocou GPS prístroja zameria presné body na čo využíva družice atď..... Sused mi povedal, že mi môže družice jeb.... .

Tak som celý rozhorčený sadol do auta šiel za jeho najstarším synom. Na počudovanie už bol o všetkom informovaný od svojho otca. Syn mal iný prístup. Bol nebesky kľudný, zdvorilí a bol to strašne dobrý človek. Odo mňa chcel len ďalšiu projektovú dokumentáciu od autorizovaného architekta, ktorú si chce preštudovať a keď si ju preštuduje tak mi ju bude pripomienkovať, chcel vidieť môj geometrický plán atď... . V podstate sa choval ako stavebný úrad. Pochopil som, že tadiaľto cesta nevedie a tak som sa na to vykašľal. Na porade som našiel diskusiu o tom či je potrebné mať podľa zákona súhlas od suseda alebo nie. Súhlas suseda nie je potrebný. To si len úradníci robia aliby aby v prípade neskorších sporov mali niečo v rukách. Keď však podpisy nemusia byť overené notárom je papier zbytočný. Vzal som všetky podklady a mastil som na úrad.

Tieto činnosti spadajú pod Mestský úrad, Oddelenie výstavby a ŽP, úsek výstavby.

Tu mi panička dala okamžite najavo čo všetko ja potrebujem a určite namám a aký som neschopák. Naopak, ja som všetko povyťahoval z fascikla a všetky potrebné doklady som jej odovzdal. Panička následne požadovala podpísaný súhlas suseda s výstavbou. Oponoval som, že nie je potrebný nakoľko nikde v zákone sa to neuvádza. To som nemal robiť lebo som spochybnil jej autoritu a to sa paničkám na úrade nerobí. Po pól hodinke vysvetľovania povedala, že keď súhlas nemám nič sa nedá robiť a moje ohlásenie zobrala. Do dvoch týždňov prisľúbila vydanie stanoviska mesta. Ešte si vypýtala telefonický kontakt aby ma mohla v prípade nejasností kontaktovať.

Počas tejto doby som mal ešte zopár rozhovorov so susedom, ktoré nikdy nedopadli dobre a nijako neprospeli susedským vzťahom. Stále dookola som počúval, že im budem tieniť, robím podvody a že chcem stavať na ich. Dokonca som sa dozvedel, že pri vymeriavaní môjho pozemku sa mal vymeriavať aj jeho aby mu zostala šírka o ktorej bol presvedčený, že je jeho. Len na okraj uvediem, že po niekoľkých nezhodách sme to so starým pánom premerali a zistili sme, že má pozemok v skutočnosti o 50cm širší ako to má uvedené v GP. To mu však nestačilo a vadil sa so mnou naďalej lebo podľa neho sa hranica mala merať citujem "takto, keď to strelíš na ten kôl tam je hranica" keď som sa pýtal kto tam dal ten kôl tak mi bolo povedané, že ten tam dali keď oni vymeriavali pozemok keď stavali dom pred 50 rokmi.

Tak nejak skončili aj naše debaty. Ja som si tvrdohlavo išiel za svojim podľa zákonov, podľa záznamov v katastri, podľa najmodernejších meracích postupov s privolaným odborníkom geodetom a sused si tvrdohlavo tvrdil svoje, nadával mi, ohováral a vykrikoval po celej ulici. 50 cm k dobru a plot vybudovaný na cudzie náklady to mu nič nehovorilo.

Po dvoch týždňoch keď som si prišiel na úrad pre stanovisko mi bolo oznámené, že mi nič nedajú nakoľko na zakreslenom projekte je zakreslená aj stavba RD ktorá tam ešte nieje a nebolo ešte na ňu vydané SP. Samozrejme telefonicky mi nič neoznámili aby sa to urýchlilo. Moja chyba mal som si zavolať. Po krátkom rozhovore v réžii dôležitej paničky, stačilo v projekte perom prečiarknuť štvorček, ktorý predstavoval plánovaný RD bungalov 878 tak aby to zodpovedalo skutočnému stavu. Nasledovalo týždňové čakanie a opäť návšteva úradu.

Tu som sa dozvedel, že mi stanovisko opäť panička nedá nakoľko mám plánované spraviť si vstupnú bránu z cudzieho pozemku a to oni nemôžu dovoliť. Podotýkam, že ten cudzí pozemok predstavovala poľná cestička ktorú spravuje Slovenský pozemkový fond a v územnom pláne je s ňou rátané ako s riadnou komunikáciou pri budúcej výstavbe.

Cestu na prístup používa X desiatok rodín z okolia na prístup k svojím políčkam či už pešo, autom alebo aj poľnohospodárskym strojom. Ja som sa naďalej snažil vniesť trocha sedliackeho rozumu do tej miestnosti a vysvetliť úradníčke, že teraz široko ďaleko nikto nemá plot a ja môžem chodiť krížom krážom. Keď si vybudujem oplotenie okolo svojho pozemku a spravím vstupnú bránu na pozemok, ktorý nemá oplotenie nič neporuším, nikoho neobmedzím ani nič podobné.

To, že by ma niekto šikanoval za používanie poľnej cesty si dokážem predstaviť (aj keď je to verejná komunikácia) ale to, že ma šikanujú za vybudovanie oplotenia v ktorom bude vstupná brána na hranici môjho pozemku tak to som nejako nevedel pochopiť. Nakoniec som rezignovane škrtol perom aj bránu a povedal, že si oplotím pozemok bez vstupnej brány.

O týždeň som dostal súhlasné stanovisko od mesta na výstavbu drobnej stavby – oplotenia.

Poslední úprava Pátek, 13 Duben 2012 07:23
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit