Čo vás v tomto roku čaká?
 

Prihlásenie

Neděle, 22 Květen 2011 13:03

VIDEO: Omietky a štuky – leto „na malte“

Napsal  Pavel Tesárek
Hodnocení článku
(5 hlasy)

Po dokončení rozvodov elektriky a montáži okien nás čakalo nahadzovanie a štukovanie stien. Nahadzovanie stropov sme zadali remeselníkom, ktorí stavali susedný dom, pretože na podobnú akciu by sme si sami netrúfli. Nahadzovanie stien sme sa, ale chceli naučiť a tak sme po krušných začiatkoch nakoniec s úspechom nahodili celé prízemie. Strávili sme tím časť leta „na malte“

Po prvých pokusoch kedy sme maltu na stenu skôr strkali než hádzali a po 30 minútach práce bolo 90% namiešanej malty na  zemi miesto na stene sa práca deň po dni zlepšovala a malta sa nakoniec nechala presvedčiť a na stene začala držať.
 
Používali sme štandardné drevené omietníky dlhé 2 metre. V prvých 2 miestnostiach som si omietníky nechal pripraviť a v ďalších miestnostiach už som ich ako „skúsený murár“ pripravoval sám.
Pri príprave omietníkov som si vždy neskôr vodováhou premeral stenu, aby som zistil, aká vrstva malty bude treba. Potom som nahádzal zvislý pruh malty, do malty pritlačil omietník a pomocou vodováhy poklepával na omietník tak aby bol presne vo vodováhe a hrúbka omietky bola minimálne 1cm.
 
U dlhých stien som takto umiestnil jeden omietník na oboch krajoch miestnosti a po vytvrdnutí malty natiahol cez oba omietníky murársku šnúru. Natiahnutá šnúra mi presne ukázala, do akej vrstvy malty musím umiestniť ostatné omietníky na stenu. Vždy som teda nahádzal zvislý pruh malty a omietník opatrne do vodováhy zatlačil tak aby sa šnúry ľahko dotýkal, ale v žiadnom prípade ju nenapínal.
 
Veľmi sa mi osvedčilo mať na zemi u nahadzovanej steny položené miesto igelitu pevné podložky. Igelit sa stále roluje a trhá a zobrať z neho dokonale padajúcu maltu nie je jednoduché. Mal som k dispozícii plastové dosky, ale rovnako dobre by mohol fungovať plech alebo dosky drevené. Akákoľvek padajúca malta sa dá bez nečistôt ľahko zobrať, použiť hneď alebo vrátiť do miešačky a použiť pri ďalšej várke malty.
 
Po celodennom nahadzovaní som vliezol do „bazénu“ a tešil sa na ďalší deň „na malte“
 
Všetky steny som po vytvrdnutí omietok napenetroval a dal na web dopyt na štukovanie.
Štukovanie sme zadali miestnej partii murárov. Spolu s drobnosťami ako obmurovanie toalety atď.

Náklady: plocha cca 350 m2
Popis    Částka
Piesok 8m3    3700 Kč
Omietníky 60ks    840 Kč
Nerezové hladítko    152 Kč
Polystyrénové hladítko    36 Kč
Vápno a cement    9550 Kč
Sťahovacia lata    250 Kč
Nahadzovanie stropov a špaliet    15000 Kč
Štukovanie a ďalšie drobné práce (materiál + práce)    36 268 Kč
Celkom: Omietky a štuky    65 796 Kč

Video

Poslední úprava Úterý, 03 Duben 2012 10:51
Pavel Tesárek

Pavel Tesárek

 

Pavel

Věk: 26 let

Zaměstnání: Školení kurzů Microsoft Office, Tvorba WWW stránek

Koníčky: rodina, práce, internet, sport

Rodinný stav: zadaný

 

Iva

Věk: 29 let

Zaměstnání: Vedoucí pobočky sázkové kanceláře

Koníčky: rodina, aranžování, spánek, sport, vaření, cestování

Rodinný stav: zadaná

 

www stránky: www.aaastranky.cz
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit